Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura nemazat! > Obecní úřad > Základní informace

Základní informace

Popis lokality:

Obec leží v blízkosti hranic s Rakouskem, na hlavním tahu Brno - Vídeň. První zmínka o obci pochází z roku 1417 a je uvedena ve vrchnostenské dani. Mezi nejhezčí a tradiční svátky patří krojované hody, které se zde konají vždy v červnu, na počest patrona zdejšího kostela, sv. Antonína a bývají doprovázeny bohatým kulturním programem.

K místním památkám patří kostel sv. Antonína Paduánského zr. 1863, který vznikl přestavbou kaple, založené r. 1698 a r. 1784 přeměněné na kostel. Cestu ke kostelu lemuje 6 soch františkánských světců z konce 18. stol. K dalším turistickým zajímavostem patří místní unikátní a čerstvě zrekonstruovaná křížová cesta, tzv. Hrabětická kalvárie. Na území obce se v minulosti nacházel rovněž tzv. Hrabětický tank (vrak T-34), jehož historie byla obestřena tajemstvím. Bohužel se však do dnešní doby nedochoval a byl postupně rezřezán, rozebrán a rozkraden. 

V obci jsou prodejny potravin, smíšeného zboží, ovoce a zeleniny, prodejna agrochemikálií a zahradních potřeb, fotbalové hřiště, pošta, pěstitelská pálenice, autoservis, své služby nabízí také několik pohostinství (Haklův mlýn, Hrabětická 13, hostinec U Buchara, Bistro Gól).

Na katastrálním území se nachází národní přírodní rezervace Travní dvůr - zachovalý několikadílný zbytek nivy Dyje mezi Hevlínem a Jevišovkou se slepými rameny, malými vodními plochami, nivními loukami a charakteristickou vegetací. Významná je lokalita s výskytem vodních a mokřadních ptáků (volavka popelavá, hnízdiště motáka pochopa, husy velké, moudivláčka lučního, čápa černého a řady druhů kachen), obojživelníků a hmyzu.

V současné době zde žijí obyvatelé několika národností. Spoluobčané pocházejí z nejrůznějších států - Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska, Francie, Německa, bývalé Jugoslávie, Bulharska i Kuby.

 

Oficiální název: Hrabětice
   
Adresa: Kostelní 230, 671 68
Telefon: 515 229 404
Fax: 515 229 404
E-mail: starosta@hrabetice.eu
IČO: 00600385

Číslo účtu:

Datová schránka:

13324741 / 0100

vhba2da

Statistické údaje
Počet částí: 1
Katastrální výměra 1604 ha
Nadmořská výška: 195 m. n. m.
Počet obyvatel: 871 (k 1.1.2015)
Průměrný věk: 37,3 let
Pošta: ano
Zdravotnické zařízení: ne
Policie: ne
Škola: ano (I. stupeň ZŠ)
Vodovod: ano
Plynofikace: ano
Kanalizace (ČOV): ano